کد مطلب: 8607
تاریخ انتشار : 22 ارد 1394 - 08:31
آبگرم معدنی هلال فردوس در خراسان جنوبی از جاذبه ها و قابلیت های گردشگری با خواص طبی و درمانی اعجاب انگیز، سالانه پذیرای تعداد زیادی از میهمانان نوروزی و گردشگران است.

به گزارش نسل آگاه ، آبگرم معدنی فردوس با قدمت 200 ساله، چشمه ای طبیعی است که در فاصله 22 کیلومتری مسیر فردوس به مشهد واقع شده و از دل صخره ای می جوشد.

پس از زمین لرزه سال 1347، آب این چشمه آبگرم کاملا خشکید، ولی بعد از دو سال خود به خود شروع به جوشیدن کرد و جاری شد.

این چشمه با دهستان مهرانکوشک و برون از توابع فردوس فاصله چندانی ندارد و از جاده بجستان به خوبی نمایان است.

در خصوص سابقه پیدایش آن مثل سابقه خود فردوس اطلاع دقیقی در دست نیست، اما از نقل قول پیشینیان چنین بر می آید که از قرنها پیش به صورت چشمه ای بیابانی که از دل صخره می جوشد و املاح خود را به صورت شوره تا مسافتی طولانی بر جای می گذارد، وجود داشته است.

گفته می شود از حدود دو قرن پیش خانه ای سنگی بر روی این چشمه بنا شده بود که مردم برای درمان بسیاری از امراض به این محل عزیمت می کردند.

به مرور زمان اطراف این چشمه اندکی توسعه یافته و ساختمانی برای استفاده از آب گرم به صورت حوض مانند پدید آمد که در نهایت به حمام عمومی دارای خزینه و وانهای خصوصی آبگرم تغییر یافته است.

براساس مطالعات زمین شناسی، فردوس بر روی یکی از گسلهای زلزله قرار دارد و آب این چشمه از مجاورت با گدازه های آتشفشانی حرارت پیدا کرده و به بیرون راه می یابد.

در زلزله سال 47 این چشمه به کلی خشکید، چون با جا به جا شدن لایه های زمین، سفره های آب معدنی این ناحیه پایین رفته بود، اما پس از حدود دو سال به تدریج جاری شد و در حالی که آب آن هیچ حرارتی نداشت، رفته رفته به دمای سابق بازگشت.

درخصوص ماهیت آب معدنی فردوس باید گفت که یکی از معدود چشمه های شفابخش ایران است که بیماران دارای دردهای مفصلی و روماتیسمی و همچنین کسانی که از بعضی از بیماریهای پوستی نظیر اگزما و عفونتهای قارچی رنج می برند، نتایج خوبی از این چشمه می گیرند.

دمای آب به قدری بالاست که تقریبا حرارتی گزنده دارد و حضور در آن بیش از 10 دقیقه طاقت فرسا می شود.

سدیم، پتاسیم، منیزیم، مس، روی و ترکیبات گوگرد از ترکیبات موجود در این آبگرم است.

با مقایسه ای که نسبت به نمکهای محلول در آب این چشمه با نمکهای موجود در لجن ها با خاصیت درمانی ساحل دریاچه ارومیه در ناحیه بندر شرفخانه به عمل آمده، این نتیجه حاصل شده که بعضی از این ترکیبات در هر دو مشترک هستند.

این آبگرم معدنی توجه علاقه مندان زیادی از سراسر کشور به ویژه استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، سیستان و بلوچستان، کرمان ، فارس و هرمزگان که در مسیر جاده ترانزیتی جنوب به شمال و شمال شرق و آسیای میانه می باشد را به خود جلب کرده است.

مدیر عامل منطقه نمونه گردشگری مجتمع آبگرم معدنی هلال فردوس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: از 29 اسفند ماه پارسال تا دهم فروردین ماه جاری با 11 هزار و 477 خودرو ، 57 هزار و 385 نفر به این محل وارد و از امکانات این آبگرم بهره مند شده اند.

حسین اکبری می افزاید : این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته 12 درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه این مجتمع بزرگترین مرکز اقامتی خراسان جنوبی است یادآور می شود: مجتمع آبگرم معدنی هلال فردوس در سال 86 در سفر هیات دولت به استان به عنوان منطقه نمونه گردشگری مصوب شد.

به گفته وی، این مجتمع هم اکنون به استخر آب درمانی، وان های خصوصی، سوئیت های اقامتی با تمام امکانات، اتاق های ارزان قیمت، رستوران، شهر بازی و فضاهای ورزشی و تفریحی نیز مجهز است.

35 اتاق چهار تخته، 22 سوئیت ویلایی مجهز، 30 کانکس و 50 تخته چادر نیز در این مجتمع اسکان مسافران نوروزی و گردشگران را تامین می کند.

گزارش ها نشان می دهد در سال گذشته 456 هزار نفر از امکانات مجتمع آبگرم معدنی هلال فردوس استفاده کردند.

گزارش از: مریم پنجابی

6054 /1596

 

 

انتهای پیام /*