کد مطلب: 9539
تاریخ انتشار : 13 تير 1394 - 10:54
آقا معلم در ۱۰ بار اعزام به جبهه به عنوان تک‌تیرانداز، معاون دسته، فرمانده دسته، معاون گروهان، فرمانده گروهان و فرمانده گردان حضور داشت و در پشت جبهه هم با ایجاد نمایشگاه عکس، کتاب و پوستر از جنگ، فعالیت می‌کرد.

به گزارش نسل آگاه ، به نقل از خبرگزاری فارس، شهید اسمعیل جمال در سال 1331 متولد شد.
او دوره‌های تحصیلی را گذراند و در دانشگاه تربیت معلم سبزوار پذیرفته شد و به مشهد رفت؛ شهید جمال پس از پایان درس به عنوان مربی امور تربیتی و قرآنی در آموزش و پرورش مشغول به کار شد.
شهید جمال بار اول، در 10 اسفند 1360 از طرف بسیج به عنوان تک تیرانداز به جبهه رفت و در عملیات هایی مانند فتح المبین، محرم، خیبر، بدر، کربلای 1 و نصر 8 شرکت کرد؛ او در 10 بار اعزام به جبهه و 30 ماه حضور به عنوان تک تیرانداز، معاون دسته، فرمانده دسته، معاون گروهان، فرمانده گروهان و فرمانده گردان انتخاب شد.
وی در پشت جبهه هم با ایجاد نمایشگاه عکس، کتاب و پوستر از جنگ، تشکیل تیم کوهنوردی جوانان فعالیت می‌کرد. در این مدت سه بار از قسمت دست چپ در عملیات مهران و از ناحیه پشت سر در عملیات بدر مجروح و در پدافند فاو شیمیایی شد.
او در 29 آبان 1366 در جبهه‌ غرب، منطقه‌ ماووت عراق در عملیات نصر 8 بر اثر اصابت ترکش به سر و صورت به شهادت رسید.
وصیت‌نامه شهید
خدایا ایمان مرا به کامل‌ترین ایمان و یقینم را به عالی‌‌ترین درجات برسان و نیتم را به بهترین نیت‌ها و عملم را به بهترین اعمال تبدیل کن.
انسان یکی از مخلوقات خالق هستی است. امتیاز انسان به موجودات دیگر این است که دارای نیروی شناخت خوب از بد است. او به کمک این نیرو می‌تواند انتخاب کند. آیا حق این نیست که از نعمت مخصوص خود بهره گیرد؟
درود و سلام خدا بر اولیاء و بزرگان درگاهش، بر شما ملت مستضعف و ستمدیده که برای حفظ اسلام و به خاطر خدا و برای رضای خدا از جان، مال و فرزندان خود دریغ نورزیده و به جهاد در راه خدا پرداخته‌اید.  اکنون که خدا می‌خواهد ما را امتحان کند، باید از اینها بگذریم و در راه یاری کردن خدا فدا شویم.
 پدر و مادر عزیزم، اگر چنانچه خدای متعال در این راهی که قدم برداشته‌ایم فیض عظیم شهادت را نصیب ما کرد، شما همچون دیگر پدر و مادران شهدا صبر و شکیبایی را پیش گیرید و خدا را شکر و سپاس گویید که خدا نعمتی را که به شما داده بود دوباره به او تحویل داده‌اید و از خدا بخواهید که این هدیه را از شما قبول کند.