کد مطلب: 9678
تاریخ انتشار : 21 تير 1394 - 01:17
این مدرسه از مدارس مشهور طلبه نشین اصفهان است و عده کثیری از علما پس از دوره صفوی در این مدرسه تحصیل علم کرده‌اند.ازجمله این افراد میتوان به آیت الله بروجردی، میرزا ابوالقاسم رشتی و جلال الدین همایی اشاره کرد.

به گزارش نسل آگاه ، به نقل از  تابناک اصفهان، مدرسه نیم آورد از مدارس دینی اواخر دوره صفوی است که به سفارش و تشویق زینب بیگم، توسط همسرش، امیر محمدمهدی حکیم الملک اردستانی ساخته شده است و چون در محله نیم آورد اصفهان قرار گرفته به این نام خوانده میشود.

ژان شاردن ، سیاح فرانسوی، که در زمان شاه عباس دوم از اصفهان بازدید کرد، در بخشی از سفرنامه خود درباره محله نیمآورد مینویسد: « میان این محله گود نسبتاً بزرگی به نام گود نیماورد است و بالاتر از آن کاروانسرای فیل و کوچه موتابان و سپس قصر و مدرسه میرزا قاضی شیخالاسلام و بعد خانه ابراهیم سلطان کچیباتی است».
 

گود نیم آورد هنوز هم به همین نام خوانده میشود و مدرسه در محل این گود بنا شده است. اما درباره تاریخ ساخت آن اطلاع دقیقی در دست نیست و در هیچ یک از کتیبه های مدرسه، تاریخ اتمام بنای ساختمان آن ذکر نشده است. با این حال با توجه به تاریخ احداث مدرسه کاسه گران (سال ١١٠۵ هق) میتوان گفت که احداث مدرسه نیم آورد و بهره برداری از آن مصادف با اواخر سلطنت شاه سلیمان و سالهای ابتدایی حکومت شاه سلطان حسین صفوی بوده است.

 

علاوه بر حجره ها، مدرسه دارای یک مدرس است که در روبه روی در ورودی قرار دارد و دو ایوان نیز در دو ضلع دیگر بنا دیده می شود. این ایوانها را برای تدریس در نظر گرفته اند و در هنگام اوقات شرعی از ایوان سمت قبله برای اقامه نماز استفاده میشود.

در زمان شاه سلطان حسین صفوی در این ایوان محرابی ساخته شده که مفصلترین بخش تزئینات مدرسه را دارد.

 

در وسط حیاط مدرسه حوضی وجود دارد که در چهار طرف آن به شیوه معمول باغ های ایرانی چهار باغچه برای گلکاری و درختکاری در نظر گرفته شده است.

 

ساختمان مدرسه، تزئینات کاشیکاری و گچبری فراوانی دارد و در برخی جاها با گچ های رنگارنگ نوعی گچبری معرق ترتیب داده اند که حاصل خلاقیت استادکاران اجراکننده تزئینات است و نمونه آن در دیگر بناهای عصر صفوی اصفهان دیده نمی شود.

مدرسه نیم آورد از مدارس مشهور طلبه نشین اصفهان است و عده کثیری از علما و دانشمندان پس از دوره صفوی در این مدرسه تحصیل علم کرده اند. از جمله این افراد میتوان به مرحوم آیت الله بروجردی، میرزا ابوالقاسم رشتی، ابوالقاسم رفیعی مهرآبادی، آقا سید محمدباقر درچه ای و جلال الدین همایی اشاره کرد.

این مدرسه امروزه نیز برای تعلیمات دینی مورد استفاده قرار میگیرد و با شماره ٣٧٨ – ١١/ ٩/٣٠ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.